Zoznam túr

Via Ferrata Veľký Kyseľ - Slovenský raj

Trasa: Čingov (Letanovský mlyn) – Veľký Kyseľ (roklina), návrat do miesta začiatku túry cez Kláštorisko
Predpokladané trvanie túry: 2,5 - 4 hodiny výstup (spolu 6-8 hodín)
Prevýšenie: 600 m
Náročnosť:  Stredne náročný výstup v najkrajšom úseku trasy je cesta zabezpečená technickými pomôckami (lanom - via ferrata), miestami lávky, , reťaze a rebríky .
Vstupné: platené správe Národnému parku za použitie via ferraty 5€/osoba
Cena: 180 Euro/skupina
Poznámka: Horský sprievodca pri prechode roklinou (via ferraty) má so sebou lano a v prípade neistoty klienta ho pomocou lana istí. Prechod cez roklinu je tak pre menej skúsených turistov, alebo deti výrazne bezpečnejší. Neexistuje aj možnosť prejsť roklinu aj v zimných mesiacoch pretože tu platí sezónna uzávera v čase od 1.11.-14.6.bežného roka.  

Začiatok túry je na Čignove (V letanovskom mlyne) po dohode so sprievodcom, kde sa zakrátkovchádza do rokliny. Celý čas vedie turistický chodník pozdĺž potoka, resp. nad ním. V najkrajších a najexponovanejších miestach je chodník zabezpečený lanom (nutnosť mať so sebou ferratový set). Tešiť sa môžete na vodopády, prechody ponad rieku a cez popadané stromy. Po dažďoch býva hladina potoka vyššia, na chodníku sa vyskytujú úseky s vyššou hladinou vody, preto je nehyhnutná kvalitná obuv, skaly sa môžu šmýkať a postup môže byť v nekvalitkej obuvi nekomfortný. 
Počet osôb na jedného horského sprievodcu max. 6 osôb.

Túto trasu pre Vás pripravil: Marcel Kubinský - marcel@kubinsky.sk
 

Via ferrata Veľký Kyseľ - Slovenský raj

Štrbské Pleso – Kôprovský štít (2363 m) a späť

Trasa: 
Štrbské Pleso – Nad Popradským plesom - Hincovo pleso - Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít
Predpokladané trvanie túry: 
4-5 hodín výstup, 3-4 hodiny zostup (spolu: 7-9 hodín)
Prevýšenie:
1 168 m 
Náročnosť: 
Celodenná túra pre zdatnejších turistov
Cena:
170,- Euro/ skupina do 6 osôb
Poznámka: 
Výstup je možné zahájiť aj zo zastávky TEŽ Popradské pleso.

Z centra Štrbského Plesa sa postupne napojíme na trasu Tatranskej magistrály a vystúpime chodníkom popod masív Patrie s nádhernou tatranskou panorámou, k odbočke
do Mengusovskej doliny. Možná je krátka prestávka na jednej z dvoch chát pri Popradskom plese. Chodník v Mengusovskej doline nás privedie k ďalšej perle tohto územia, k Veľkému Hincovému plesu. Je to najväčšie a najhlbšie karové jazero v slovenskej časti Vysokých Tatier s plochou 20 ha a hĺbkou 50 m. Od jazera vystúpime serpentínami do Vyšného Kôprovského sedla a odtiaľ na vrchol Kôprovského štítu. Výhľad ponúka neobyčajnú, pravú tatranskú scenériu a určite stojí za to ho navštíviť. Na spiatočnej ceste možnosť občerstvenia pri Popradskom plese.

Túto trasu pre Vás pripravili: Dušan Burian; Marcel Kubinský: dusanbur@gmail.commarcel@kubinsky.sk
 

Kôprovský štít

Ferrata HZS na Martinské hole

Trasa: 
Martin Stráne-Ferrata HZS-Martinské hole-Martin stráne 
Predpokladané trvanie túry: 
3 hodiny výstup, 2 hodiny zostup (spolu: 5 - 6 hodín)
Prevýšenie:
785 m 
Náročnosť
Stredne náročná túra vhodná pre turistov s primeranou fyzickou kondíciou. Väčšia časť trasy pri výstupe je via ferrata, ktorá vedie roklinou s technickými zariadeniami (oceľové laná, kramle, stupačky, rebrík. Potrebná je ferratová výstroj (sedací úväz, prilba, tlmič pádov, rukavice), ktorú je možné si požičať na mieste. Vhodné aj pre deti od 10 rokov.
Cena:
180,- Euro/ skupina do 5 osôb
Poznámka: 
Prejdi s nami prvú slovenskú ferratu a zaži niečo nové!

Túra začína pri konečnej zastávke MHD v Martine, časť Stráne (500 m. n. m) odkiaľ budeme pokračovať po spevnenej cesta (červená značka) až do koryta Mlynského potoka, ktorý je nazývaný aj Pivovarský potok. Tu sa dostávame na spodná časť výstupu, ktorá je obojsmerná končí pri 4. informačnom paneli vo výške 940 m n. m. Na tomto úseku sú 3 informačné panely, 4 oddychové miesta s lavičkami a potok je 7 krát premostený. Oblečieme sa do výstroje a budeme pokračovať hornou časťou, samotná Ferrata HZS, ktorá sa používa len na výstup. Popri aj ponad potok budeme stúpať až pod vodopády, kde sa trasa rozdvojuje. Rovno pokračuje ľahší variant B a vpravo vedie ťažší variant C. Oba varianty sa spoja pri kríži a výstupovej knihe. Ďalej pokračujeme na Bazovú 1245 m n.m., kde sa chodník napojí na lesnú cestu, ktorá vedie na Martinské hole. Na hornom úseku sú 2 informačné panely, 4 oddychové miesta s lavičkami, potok je 3 krát premostený. Celkovo je na ferrate použitých 428 m oceľových lán, 170 istiacich bodov, 90 stúpačiek a 1 rebrík.
Na Martinských holiach je možnosť občerstviť sa na Chate Pirmanka alebo na Starej chate. Následne sa vydáme na zostup po žltej značke, ktorá nás dovedie späť.

Vyberte si svojho horského sprievodcu kliknutím na tento riadok

Túto trasu pre Vás pripravil: 
Horskí sprievodcovia:
Kračmer Peter, Mgr.

Starý Smokovec - Téryho chata (2015m) a späť

Trasa: 
Starý Smokovec-Hrebienok-Zamkovského chata-Téryho chata-Zamkovského chata-Hrebienok-Starý Smokovec 
Predpokladané trvanie túry: 
3-4 hodiny výstup, 2-3 hodiny zostup (spolu: 5-8 hodín)
Prevýšenie:
1 005 m 
Náročnosť: 
Mierne namáhavý výstup pre stredne zdatných turistov
Cena:
160,- Euro/ skupina do 10 osôb
Poznámka: 
Možnosť využitia pozemnej lanovky zo Starého Smokovca na Hrebienok a späť (nie je započítaná v cene)

Z centra Starého Smokovca vystupujeme lesným chodníkom popri pozemnej lanovke, alebo sa vezieme ňou na Hrebienok. Odtiaľ zostúpime k Studenovodským vodopádom, okolo nich prídeme k najstaršej slovenskej tatranskej Reinerovej chate, odtiaľ sa po malej prestávke vydáme sokolo obrovského vodopádu k Zamkovského chate. Od  chaty pokračujeme miernymi serpentínami Malou Studenou dolinou po kraji potoka. V strede doliny začneme stúpať do Veľkého hangu cez sutinové úbočie s množstvom serpentín. Pod Žltou stenou nastúpime do malého hangu a po krátkom čase prichádzame k Téryho chate (2015 m). Po občerstvení sa pozrieme na kotlinu Piatich Spišských plies a vrátime sa späť tou istou trasou.

Vyberte si svojho horského sprievodcu kliknutím na tento riadok

Túto trasu pre Vás pripravil:
Horskí sprievodcovia:
Kubinský Marcel, Mgr. - pokladník SAHS

Chata Gader – Tlstá – Ostrá – Chata Gader

Trasa: 
Chata Gader (515) – Tlstá (1373) – Ostrá (1247) – Muráň – Chata Gader
Predpokladané trvanie túry: 
6 hodín
Prevýšenie:
1 085m
Náročnosť: 
Technicky nenáročný výstup pre stredne zdatných turistov
Cena:
160,- Euro/ skupina do 10 osôb

Jedná sa o jednu z najkrajších jednodňových túr na Slovensku. Stredne náročná túra začína nad obcou Blatnica, pri Konskom dole (515). Lesným chodníkom bukovým lesom po modrej turistickej značke dosiahneme vrchol Tlstej. Odtiaľ nás kamenistý chodník hrebeňom tvoreným vápencovými a dolomitickými horninami dovedie cez Ľubenú na Zadnú Ostrú a Ostrú. Chodník lemujú ostré zrázy. Vo vrcholovej časti túry sa nám otvárajú krásne výhľady na Turčiansku kotlinu a Malú Fatru, lemované bralami masívu Muráňa a Ostrej. Po žltej turistickej značke klesneme na Muráň a dolinou sa vrátime späť ku chate Gader.

Vyberte si svojho horského sprievodcu kliknutím na tento riadok

Túto trasu pre Vás pripravil:
Horskí sprievodcovia:
Trajčík Peter, Mgr.

Trangoška - Ďumbier (2043) - Srdiečko (1210)

Trasa: 
Trangoška (1100) – Ďumbier (2043) – Chopok - Krížske sedlo - sedlo Príslop – Srdiečko (1210)
Predpokladané trvanie túry: 
8,5 hodiny
Prevýšenie:
1 526m
Náročnosť: 
Technicky nenáročný výstup pre stredne zdatných turistov
Cena:
160,- Euro/ skupina do 10 osôb

Túra sa začína na parkovisku na Trangoške (1100m). Vydáme sa po zelenej turistickej značke, po 45 minútach prejdeme popri odbočke na Jaskyňu mŕtvych netopierov, o chvíľu nato uvidíme ponor Halašova Jama a po ďalšej hodine šliapania dosiahneme Chatu M.R.Štefánika pod Ďumbierom (1746m). Po ďalšej hodine sa dostaneme cez Krúpovo sedlo na Ďumbier, najvyšší vrch Nízkych Tatier. Odtiaľto začína najkrajšia časť túry, hrebeň Nízkych Tatier, pričom po pravej strane sa nám otvárajú výhľady na Západné a Vysoké Tatry, po ľavej ruke sú to vrcholy Gápľov - najbližšie k nám - a v diaľke je to Poľana a Veporské vrchy. Po vysokohorskom chodníku dláždenom veľkými kameňmi prejdeme na Chopok, možnosť občerstvenia na Kamennej chate. Odtiaľto je pri nepriaznivom počasí možný aj najľahší únik z hrebeňa do doliny. My pokračujeme po červenej značke cez sedlo Poľany do Krížskeho sedla, odkiaľ začneme pomedzi kosodrevinu a čučoriedie schádzať do sedla Príslop, pričom tentoraz pred sebou vidíme bočný hrebeň tvorený vrcholmi Mesiačika, Baby a Pálenice, ktorý spadá do sedla Príslop, kam aj my mierime. Nasleduje traverz na Kosodrevinu (1500m) a krátky zostup na Srdiečko.

Vyberte si svojho horského sprievodcu kliknutím na tento riadok

Túto trasu pre Vás pripravil:
Horskí sprievodcovia:
Trajčík Peter, Mgr.

Jahňací štít cez Kopské sedlo

Trasa: 
Tatranská Kotlina - Chata Plesnivec - Veľké Biele pleso - Kopské sedlo - Jahňací štít - Chata pri Zelenom plese - Biela voda
Predpokladané trvanie túry: 
5-7 hodín výstup, 5-6 hodín zostup (spolu: 10-13 hodín)
Prevýšenie:
1 470 m výstup, 1320m zostup, spolu 2790m 
Náročnosť: 
Namáhavý výstup pre zdatných turistov, miestami pohyb v 1 stupni medzinárodnej horolezeckej stupnice UIAA
Cena:
170,- Euro/ skupina max. do 5 osôb
Poznámka: 
Možnosť rozdelenia výstupu na dva dni. Prvý deň výstup na chatu Plesnivec, Chata pri Zelenom plese. Druhý deň výstup na štít a zostup.

Výstup začína z osady Tatranská Kotlina na chatu Plesnivec (1290m) v Belianských Tatrách po zelenej značke popod Bujačí vrch cez Rakúsku poľanu k Veľkému Bielemu plesu a následne do Kopského sedla (1778m): 2-2,5 hod . Odtiaľ  zo začiatku  SV neznačkovaným Jahňacím  hrebeňom cez Jahňací hrb (1924m), následne traverzom SZ steny popod vrchol štítu vylezieme  cca 100m pod vrcholom na žltý značkovaný chodník. Odtiaľ priamo na vrchol Jahňacieho štítu (2230m) 2-2,5 hod.
Zostup po žltej turistickej značke cez Kolové sedlo do Červenej dolinky a Chatu pri Zelenom plese a  k Šalviovému prameňu. Odtiaľ po modrej značke na autobusovú zastávku na Bielej vode.

Vyberte si svojho horského sprievodcu kliknutím na tento riadok
 
Horskí sprievodcovia:
Hric Roman

Tri Koruny 982 m

Trasa: Červený Kláštor, Sromowce Nižne - Tri Koruny
Predpokladané trvanie túry: 2-2,5 výstup (spolu 4-5 hodín)
Prevýšenie: 500 m
Náročnosť:  Stredne náročný výstup v niekoľkých úsekoch dosť strmý.
Cena: 80 - 160 euro
Poznámka: Na vrcholovú časť vedie chodník cez vyhliadkovú plošinu. Vstup na plošinu je spoplatnený!

Začiatok túry je v Červenom Kláštore, kde je jediný most pre turistov medzi SR a Poľskom, po ktorom sa dostaneme do susediacej dediny Sromowce Nižne. Cez túto rázovitú goralskú obec prechádzame na koniec, kde je náučný pavilón Pieninského národného parku. Tu začína turistický chodník vedúci okolo salašov, kde je možnosť vyskúšať miestne produkty ponúkané priamo bačom zo salaša. Po približne 30 min chôdze začína strmý úsek, ktorý končí v Preleczi Szopka nachádzajúcom sa v hlavnom hrebeni Pienin. Po hrebeni sa pokračuje na vrchol Okrúhlice – Troch Korún.  Návrat je možný po tej istej trase alebo približne rovnako dlho trvajúcim zostupom cez poľanu Kosarzyska.

Vyberte si svojho horského sprievodcu kliknutím na tento riadok

Túto trasu pre Vás pripravil:
Horskí sprievodcovia:
Svätojánsky Peter, Bc. - tajomník SAHS
​Suchá Belá - roklina

​Suchá Belá - roklina

Trasa: Podlesok – Suchá Belá (roklina)
Predpokladané trvanie túry: 2-2,5 výstup (spolu 4-5 hodín)
Prevýšenie: 510 m
Náročnosť:  Stredne náročný výstup v niekoľkých úsekoch sú technické pomôcky lávky, kramle, reťaze a rebríky .
Vstupné: do národného parku 2€
Cena: 160 Euro/skupina
Poznámka: Horský sprievodca pri prechode roklinou má so sebou lano a v prípade neistoty klienta ho pomocou lana istí. Prechod cez roklinu je tak pre menej skúsených turistov, alebo deti výrazne bezpečnejší. Existuje aj možnosť prejsť roklinu aj v zimných mesiacoch po dohode s horským sprievodcom, ktorý navrhne potrebný materiál.  

Začiatok túry je na Podlesku, kde sa po pár metroch vchádza do rokliny. Celý čas vedie turistický chodník pozdĺž potoka. V zúžených miestach sú drevené lávky a neskôr aj rebríky. Tešiť sa môžete na Misové vodopády, Korytový vodopád a Okienkový vodopád. Po dažďoch býva hladina potoka vyššia, na chodníku sa vyskytujú blatisté úseky a skaly sa môžu šmýkať, preto je potrebné vybaviť sa vyššími trekingovými nepremokavými topánkami s vibramovou podrážkou. 
Počet osôb na jedného horského sprievodcu v závislosti od ročného obdobia. Leto max. 15 osôb, zima max. 6 osôb.

Vyberte si svojho horského sprievodcu kliknutím na tento riadok

Túto trasu pre Vás pripravil:
Horskí sprievodcovia:
Svätojánsky Peter, Bc. - tajomník SAHS
Štrbské Pleso - Rysy (2503m) a späť

Štrbské Pleso - Rysy (2503m) a späť

Trasa: 
Štrbské Pleso-Popradské pleso-Chata pod Rysmi-Rysy-Popradské pleso-Štrbské Pleso 
Predpokladané trvanie túry: 
4-5 hodín výstup, 4-5 hodín zostup (spolu: 8-10 hodín)
Prevýšenie:
1 290 m 
Náročnosť: 
Namáhavý výstup pre stredne zdatných turistov, na trase je jedna sekcia zabezpečená reťazami a oceľovými stupačkami.
Cena:
160,- Euro/ skupina do 10 osôb
Poznámka: 
Možnosť začiatku trasy na zastávke TEŽ Popradské Pleso

Túra sa začína od osady Štrbské Pleso (1355m) miernym kopcom na Trigant, odtiaľ po vrstevnici k Popradskému plesu, kde na rázcestí odbočíme do Mengusovskej doliny. Po chodníku sa dostaneme k trom Žabím plesám, odkiaľ stúpame po zabezpečenom úseku nad prah k Chate pod Rysmi (2250m). Najťažší úsek túry na skalnom prahu máme za sebou.
Prvá časť záverečného výstupu vedie do sedla Váha (2340m), zo sedla je krásny výhľad do Bielovodskej doliny a na galériu Gánku (2461m). V sedle odbočíme do krátkeho stúpania na hrebeň  a traverzom sa dostaneme pod vrchol Rysov (2503m). Asi po 1 hodine chôdze od chate si môžeme vychutnať výhľad z vrchola na Morské oko a Čierny staw a priľahlé vrcholy.. Návrat tou istou trasou. 

Vyberte si svojho horského sprievodcu kliknutím na tento riadok

Túto trasu pre Vás pripravil:
Horskí sprievodcovia:
Kubinský Marcel, Mgr. - pokladník SAHS